XIV Trofeo Euromarina Optimist Torrevieja

0
187

Μετά την ολοκλήρωση των περιφερειακών αγώνων και στα πλαίσια της καλύτερης δυνατής προετοιμασίας τους, Έλληνες αθλητές της κατηγορίας Optimist συμμετείχαν στον Διεθνή Αγώνα XIV TROFEO EUROMARINA OPTIMIST TORREVIEJA που διεξήχθη στην Ισπανία 27-30/01/2022. Στον εν λόγω αγώνα συμμετείχαν 400 αθλητές από ολόκληρο τον κόσμο ανάμεσα στους οποίους ήταν και οι Πρωταθλητές Ισπανίας, Βελγίου, Γερμανίας, Ταϊλάνδης, και Ελβετίας. Οι αγωνιστικές συνθήκες ήταν εξαιρετικές με 12-15 κόμβους ένταση ανέμων και 15 βαθμούς θερμοκρασία με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθούν 10 ιστιοδρομίες σε τέσσερις ημέρες.

Η ελληνική ομάδα ξεχώρισε αφού η Φραντζέσκα Κοσμά κατέκτησε την 1η θέση στα κορίτσια U16 και την 4η θέση στη Γενική κατάταξη, η Ελένη Αλχανάτη κατέκτησε την 3η θέση στα κορίτσια U16 και την 31η στη Γενική, ο Φίλιππος Πορτοσάλτε την 4η θέση στην κατηγορία αγοριών U13 και ο Ιωάννης Τουρνής την 11η θέση στα αγόρια U16 και την 12η στη Γενική.

Τους αθλητές της ελληνικής ομάδας συνόδευσαν ο Νικήτας ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ, ο Μάκης ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ και ο Χρήστος ΧΙΟΝΑΣ. Ο Νικήτας μας δήλωσε: “οι αθλητές μας έλαβαν μέρος στον εν λόγω αγώνα στα πλαίσια της καλύτερης προετοιμασίας τους ενόψει των επερχόμενων αγώνων τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Η προετοιμασία μας ξεκίνησε 4 ημέρες πριν την έναρξη του αγώνα, μια προετοιμασία που περιλάμβανε διπλές προπονήσεις σε συνθήκες 17 μιλίων σταθερού αέρα με δυόμισι μέτρα κύμα. Δύσκολες συνθήκες και πρωτόγνωρες για τους αθλητές μας αφού στην Ελλάδα δεν τις συναντάς εύκολα. Βγαίναμε για προπόνηση και στο νερό βρίσκαμε 60 με 100 αθλητές από διάφορες χώρες που τα παιδιά μπορούσαν να συναγωνιστούν. Οι εγκαταστάσεις, ο όμιλος και η οργάνωση ήταν άψογες. Γενικά, είμαστε ευχαριστημένοι από την συμμετοχή των παιδιών και τα αποτελέσματα, αποκομίσαμε εμπειρίες με στόχο να διορθώσουμε και να ελαχιστοποιήσουμε τις τυχόν αστοχίες!

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που άξια εκπροσώπησαν την Ελλάδα μας σε έναν ακόμη μεγάλο διεθνή αγώνα.