EurILCA 4 Youth European Championship και European Trophy 2022

0
367

Τρία μετάλλια, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα, είναι ο απολογισμός των Ελλήνων ιστιοπλόων που συμμετείχαν στον μεγάλο διεθνή αγώνα EurILCA 4 Youth European Championship και European Trophy 2022 που ολοκληρώθηκε στην Πολωνία στις 25 Ιουνίου ε.ε.

Η Ευαγγελία ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και το χάλκινο μετάλλιο η Μαρία Χριστίνα ΜΕΝΗ στα κορίτσια. Η Ερμιόνη ΓΚΙΚΑ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία U16.

Στα αγόρια ο Παναγιώτης ΣΠΑΝΟΣ τερμάτισε 5ος και ο Διονύσιος ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ 6ος, με μία κούρσα λιγότερη από τα κορίτσια. Οι δύο ιστιοπλόοι μας απέδειξαν το επίπεδό τους και τις δυνατότητες τους να διεκδικήσουν ένα ακόμη μετάλλιο.

Σε γενικές γραμμές η αγωνιστική παρουσία των Ελλήνων Αθλητών ήταν εξαιρετική παρόλο που ο αγώνας ήταν απαιτητικός και με πολλές συμμετοχές. Τα αγόρια ήταν 210 και τα κορίτσια 132 από 34 διαφορετικές χώρες.

Στα κορίτσια έγιναν 10 ιστιοδρομίες και η Ε. ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ του Ν.Ο. Βουλιαγμένης ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου συγκεντρώνοντας 59 βαθμούς. Οι θέσεις της ήταν 9, 4, 1, 11, 7, 9, 3, 14, 33 και 1 αντίστοιχα. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Μ.Χ. ΜΕΝΗ του Ν.Α.Ο.Βούλας με 71 βαθμούς τερματίζοντας 7, 5, 10, 4, 2, 24, 8, 36, 1 και 10 αντίστοιχα.

Πολύ καλά πήγε και η Μαρία Ελένη ΚΑΛΑΚΩΝΑ του Ν.Ο Πάρου η οποία τερμάτισε 8η με 98 βαθμούς, ενώ η Ε. ΓΚΙΚΑ του Ν.Ο. Καλαμακίου κατέλαβε την 11η θέση στη γενική με 106 βαθμούς, αλλά στην κατηγορία U16 ήταν τρίτη. Η Αργυρώ ΚΟΥΡΑΒΕΛΟΥ του Ν.Ο. Βουλιαγμένης τερμάτισε 16η με 143β., η  Ελισάβετ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ του Ν.Ο. Καλαμακίου 19η με 153β., η  Αναστασία ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ του Ν.Ο. Θεσσαλονίκης 24η με 185β. και η Μιράντα ΠΑΠΑΔΑΚΗ του Ν.Α.Ο. Βούλας 35η με 212 βαθμούς.

Στα αγόρια πραγματοποιήθηκαν 9 κούρσες και την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς έκανε ο Παναγιώτης ΣΠΑΝΟΣ του Ν.Ο.Π. Φαλήρου ο οποίος τερμάτισε στην 5η θέση με 72 βαθμούς. Εξαιρετικός ήταν και ο Διονύσιος ΚΑΛΠΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ του Ν.Ο. Καλαμακίου με την 6η θέση και τους 72 βαθμούς. Ο Στέφανος ΤΣΑΚΟΣ του Ν.Ο.Π. Φαλήρου τερμάτισε 11ος με 98β., ο Μάριος ΣΤΑΘΑΣ του Ν.Ο. Π. Φαλήρου 18ος με 117β., ο Αλέξανδρος ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ επίσης του Ν.Ο.Π. Φαλήρου  25ος με 142β., ο Νικόλαος Νεκτάριος ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ του Ν.Ο. Π. Φαλήρου 26ος με 146β., ο Αχιλλέας ΓΚΙΚΑΣ του Ν.Ο. Καλαμακίου 28ος με 151β., ο Γεώργιος ΖΥΓΟΥΡΗΣ του ΝΑ.Ο. Μάτι 29ος με 153β. και ο Αλέξανδρος ΚΥΦΙΔΗΣ του Ν.Ο. Βουλιαγμένης 33ος με 159 βαθμούς.

Η Πρόεδρος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας κα Νίκη ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ εκφράζοντας την ικανοποίηση και την συγκίνησή της για τα αποτελέσματα των παιδιών ανάρτησε σε προσωπικό της λογαριασμό: “Τα αγόρια μας στάθηκαν λίγο άτυχα, αφού σήμερα δεν έγιναν ιστιοδρομίες. Έκαναν όμως καταπληκτική εμφάνιση, αφού στην πρώτη δεκάδα βρέθηκαν 2 αστεράκια της Εθνικής μας ομάδας, ο Παναγιώτης Σπανός (ΝΟΠΦ) στην 5η θέση και με τους ίδιους βαθμούς στην 6η θέση ο Διονύσης Καλπογιαννάκης (Ν.Ο. Καλαμακίου). Και συνεχίζονται τα όμορφα πλασαρίσματα σε έναν στόλο 210 αθλητών! 11ος ο Στέφανος Τσάκος (ΝΟΠΦ) και 18ος ο Μάριος Σταθάς (ΝΟΠΦ)”. ” O,τι τα κορίτσια κάνουν τη διαφορά δε χωράει αμφισβήτηση. Σαρώσαμε!Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεότητας ilca4!Ευαγγελία Καραγεώργου (Ν. Ο. Βουλιαγμένης) – Αργυρό μετάλλιο, Χριστίνα Μένη (ΝΑΟ Βούλας)- Χάλκινο μετάλλιο, Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου) – Χάλκινο μετάλλιο U16 . Είναι μόνο 14!!!!!!!!! Συγχαρητήρια στους προπονητές μας, συγχαρητήρια σε όλη την αποστολή. Είμαι συγκινημένη και περήφανη.”

Ο Βαγγέλης ΧΕΙΜΩΝΑΣ δήλωσε:” Αργυρό Μετάλλιο για την Εβελίνα ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΥ στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα!! Σε ένα πρωτάθλημα με λίγο αέρα (που δεν μας ευνοεί) αγγίξαμε το χρυσό αλλά δυστυχώς τελευταία μέρα δεν έγιναν κούρσες για να το διεκδικήσουμε. Το 2ο συνεχόμενο βάθρο σε Ευρωπαϊκό για την ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης, μετά το χρυσό του Θάνου ΚΥΦΙΔΗ.”

Ο προπονητής του Ναυτικού Αθλητικού Ομίλου Βούλας Γιώργος ΦΛΩΡΙΔΗΣ δήλωσε σχετικά με τη συμμετοχή των αθλητών του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα “2022 EURILCA 4 YOUTH EUROPEAN CHAMPIONSHIPS & OPEN EUROPEAN TROPHY” που διεξήχθη πριν από λίγες ημέρες στο Dziwnów της Πολωνίας: “Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις τους. Το αποτέλεσμα ανταμείβει τους κόπους και την προσπάθεια όλων μας και μας ενθαρρύνει να θέσουμε ακόμη υψηλότερους στόχους για το μέλλον. Η κατάκτηση της 3ης θέσης στη γενική κατηγορία για τη Χριστίνα Μένη, της οποίας ήταν μόλις η δεύτερη συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ILCA 4, καθώς και η 9η θέση για τη Μιράντα Παπαδάκη στην κατηγορία U16, αποτελούν σημαντικά επιτεύγματα για της Ελληνίδες ιστιοπλόους που αγωνίστηκαν αντιμέτωπες με 130 αντάξιες συναθλήτριές τους από όλη την Ευρώπη και κατάφεραν να ξεχωρίσουν σε έναν δύσκολο στίβο με ασταθή καιρό, με πολλές και μεγάλες αλλαγές. Σημαντικό είναι να αναφερθεί και η αγωνιστική δράση του Ευάγγελου Κουκούδη, ο οποίος, ενώ συμμετείχε για πρώτη φορά σε διεθνή ιστιοπλοϊκή διοργάνωση, κατάφερε να τερματίσει στην 70 θέση ανάμεσα σε συνολικά 210 αθλητές. Επόμενο αγώνα-στόχο αποτελεί το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα “2022 ILCA 4 Youth World Championships” τον Αύγουστο στη Βιλαμούρα της Πορτογαλίας, αλλά και η συμμετοχή μας στο Ευρωπαϊκό ILCA 6 “2022 EurILCA 6 Youth European Championships” τον Ιούλιο στη Θεσσαλονίκη που σίγουρα θα προσφέρει πολύτιμες εμπειρίες.”

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα όλων των Ελλήνων ιστιοπλόων μπορείτε να τα δείτε στο link https://2022-ilca4youth.eurilca-europeans.org/.

Η διοργάνωση προσέφερε την δυνατότητα στους αθλητές να αγωνιστούν με σκάφη DEVOTI γεγονός που βοήθησε τόσο τους ίδιους όσο και τους προπονητές να δοκιμάσουν τα εν λόγω σκάφη και να διαπιστώσουν τις υψηλές αγωνιστικές προδιαγραφές τους.

Εμείς δεν έχουμε παρά να συγχαρούμε όλα τα παιδιά αλλά και τους προπονητές για τις προσπάθειες και τον καθημερινό αγώνα που δίνουν για να μπορούν να έχουν αυτά τα αποτελέσματα.

Η νέα γενιά του Laser είναι εδώ και δίνει δυνατά το παρόν σε αυτήν την πολυπληθή και ανταγωνιστική κατηγορία.