Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist 2021 Under 16

0
805

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist που πραγματοποιήθηκε στην θαλάσσια περιοχή της Παλαιάς Φώκαιας από τον Ν.Α.Ο. Παλαιάς Φώκαιας «ο Πυθέας» υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας. Στον εν λόγω αγώνα συμμετείχαν 112 αγόρια και 68 κορίτσια και ολοκληρώθηκαν 10 συναρπαστικές ιστιοδρομίες. Ανάμεσά τους ήταν και αθλητές από την Ελβετία και την Κύπρο.

Σε έναν απαιτητικό και δύσκολο αγώνα με ποικίλες καιρικές συνθήκες οι συμμετέχοντες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους δοκιμάζοντας τα υλικά τους. Νέα πανιά όπως τα JSAIL καθώς και τα 3FLSailDesign που φορούσαν οι δύο από τους τρείς αθλητές που κέρδισαν τον αγώνα, άλμπουρα Optimast (3η θέση στην κατηγορία αγοριών), σκάφη winner και τα νέα τιμόνια DSK διαμορφώνουν το νέο περιβάλλον που θα καθορίσει και τις επιλογές τόσο των αθλητών όσο και των προπονητών τους. Στόχος το VMG η καλύτερη δυνατή ταχύτητα στην καλύτερη δυνατή γωνία!!!!

Στα αγόρια την πρώτη θέση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κατέλαβε ο Κωνσταντίνο ΠΟΡΤΟΣΑΛΤΕ του Α.Ν.Ο.Γλυφάδας με 49 βαθμούς. Δεύτερος ήταν ο Νικόλαος ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ του Ν.Ο.Καλαμακίου με 52 βαθμούς και τρίτος ο Γιώργος ΧΑΤΖΙΝΑΣ του
Ν.Ο Αίγινας με 57 βαθμούς.

Στα κορίτσια νικήτρια ήταν η Ελισάβετ ΓΟΥΙΝΤΕΡΣ του Ν.Ο Κατοίκων Βουλιαγμένης με 20 βαθμούς. Η αθλήτρια κατακτά για 5η συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο!!!! Την δεύτερη θέση κατέλαβε η Φραγκίσκη ΚΟΣΜΑ του Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου με 34 βαθμούς και την τρίτη η Ελένη ΑΛΧΑΝΑΤΗ του ίδιου ομίλου με 53 βαθμούς.

Ο Προπονητής Μάνος ΣΤΟΥΜΠΟΣ δήλωσε: “Ένα πολύ απαιτητικό πανελλήνιο πρωτάθλημα μόλις τελείωσε αφήνοντας μας πολύ κουρασμένους, χαρούμενους αλλά και έτοιμους για τη συνέχεια. Ένας μοναδικός αγώνας καθώς ήταν από τις λίγες φορές που όλες τις μέρες ο αέρας περνούσε τα 20 μίλια, κάτι που έκανε τους αθλητές και τα υλικά τους να φτάνουν στα όρια τους. Ο Νίκος ένα παιδί που πριν 2 χρόνια δεν πέρασε στην πρόκριση για την εθνική ομάδα για μια θέση, κατάφερε να κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο διεκδικώντας μέχρι την τελευταία στιγμή και την πρώτη θέση. Ένα παιδί που δεν έχασε προπόνηση ούτε όταν ήταν άρρωστο. Ένα παιδί που χρειαζόταν απλά κάποιος να πιστέψει πιο πολύ από τον ίδιο ότι θα τα καταφέρει και το έκανε στον πιο δύσκολο αγώνα. Το παράδειγμα του οδηγός για όλους εμάς. Άλλα δυο παιδιά από την ομάδα μας, ο Νωντας και ο Σάκης κατάφεραν να μπουν στους δέκα καλύτερους Έλληνες τερματίζοντας στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα. Η Ιακωβίνα τέλος παρα τις ζημιές τερμάτισε στην 5η θέση στον τελευταίο της αγώνα στα optimist.Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον Ναυτικός Ομιλος Πυθέας για την εξαιρετική διοργάνωση και βοήθεια που προσέφεραν σε όλους μας. Ελπίζουμε να τα πούμε σύντομα σε επόμενες διοργανώσεις.”

O ΑΝΟΓ ανάρτησε στα μέσα μαζικής δικτύωσης: “Ολοκληρώθηκε στην Παλιά Φώκαια το Πανελλήνιο πρωτάθλημα optimist στο οποίο συμμετείχε και ο ΑΝΟΓ με ιδιαίτερη επιτυχία.
Για 2η συνεχόμενη χρονιά η κούπα του πρωταθλητή Ελλάδος πήγε στον Κωνσταντίνο Πορτοσαλτε.
Ο πρωταθλητής μας πέτυχε ακόμα ένα σπουδαίο επίτευγμα, αφού γίνεται μόλις ο τέταρτος αθλητής στην ιστορία του θεσμού που κατακτά 2 χρονιές τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος στην κατηγορία.
Σε ένα πρωτάθλημα με φινάλε βγαλμένο από ταινία του Χιτσκοκ, ο Κωνσταντίνος έκλεψε στην τελευταία κούρσα τον τίτλο από τους αντιπάλους του αφήνοντας στην 2η θέση τον Βουγιούκα του ΝΟΚ στην 3η τον Χατζινα του ΝΟ Αίγινας και στην 4η τον συναθλητή του Κουκούδη Βασίλη.
Φοβερή εμφάνιση όμως και από τα υπόλοιπα παιδιά της ομάδας, με τον Μανώλη Βομβυλα την 10η θέση και τον Ιάσωνα Παναγοπουλο την 11η θέση. Τέλος οι νεαροί μας Δαλμήρας Δημήτρης και Τάσσος Τουρλής κατέλαβαν την 30η και 64η θέση αντίστοιχα.
Στα κορίτσια η Νεφέλη Ποδιάδη με εξαιρετική εμφάνιση κατέλαβε την 6η θέση ενώ η Χριστίνα Τόμπρα την 15η αποκομίζοντας τεράστια εμπειρία για την επόμενη χρονιά.
Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που διοργανώθηκε από τον Ναυτικό Όμιλο Παλαιάς Φώκαιας συμμετείχαν 112 Αγόρια και 68 κορίτσια. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και στους Προπονητές μας Χρήστο ΧΙΟΝΑ και Νικήτα ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ.”

Ο προπονητής Αλέξανδρος ΚΑΚΛΑΜΑΝΟΣ δήλωσε στο blog μας: “Είναι μεγάλη μας χαρά που η Ελισάβετ κατακτά και πέμπτη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο της Πρωταθλήτριας στην κατηγορία της. Ο ανταγωνισμός και σε αυτό τον αγώνα ήταν ιδιαίτερα υψηλός και οι καιρικές συνθήκες σύνθετες αφού ο αέρας όλες τις ημέρες ήταν δυνατός με πολλές αλλαγές. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση της Αθλήτριάς μου. Είχαμε προετοιμαστεί τόσο σε επίπεδο προπόνησης όσο και υλικών και οι προσπάθειες μας είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Επόμενος μας στόχος το Athens Eurolymp Week που ξεκινά σε λίγες ημέρες.

Ο προπονητής του Ναυτικού Ομίλου Αίγινας Γιάννης ΤΣΟΥΚΑΤΟΣ μας δήλωσε: “Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν μία εξαιρετική διοργάνωση της οποίας οι οργανωτές ήταν δίπλα μας σε οτιδήποτε και εάν χρειαστήκαμε. Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδιαίτερες για τα ελληνικά δεδομένα αφού οι περισσότερες ιστιοδρομίες πραγματοποιήθηκαν με αέρα περισσότερο των 20 μιλίων. Το επίπεδο των αθλητών ήταν ιδιαίτερα υψηλό καθώς η πλειοψηφία των συμμετεχόντων ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Ο αθλητής μου Γιώργος ΧΑΤΖΙΝΑΣ ήταν πρώτος μέχρι και την τελευταία ιστιοδρομία και τελικά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην διοργάνωση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επίδοσή του. Ήταν μεγάλη επιτυχία για τον Γιώργο δεδομένων των δύσκολων συνθηκών στις οποίες έπρεπε να ανταποκριθεί (covid, περιορισμένες προπονήσεις, αλλαγή προπονητή).

Το καινούργιο στοιχείο που ενθουσίασε αθλητές, προπονητές αλλά και θεατές ήταν το γεγονός ότι ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από το κανάλι της ΕΙΟ στο You Tube. Έτσι, οι φίλοι της ιστιοπλοΐας και οι γονείς των παιδιών που έλαβαν μέρος είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν σε απευθείας μετάδοση τις κούρσες και να σχηματίσουν προσωπική
άποψη για τις καιρικές συνθήκες και τις τεχνικές του αθλήματος. Αυτό το εξαιρετικό τηλεοπτικό υλικό μπορεί να αποτελέσει την βάση σε οποιοδήποτε προπονητικό σεμινάριο και camp δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους μικρούς μας ιστιοπλόους να μάθουν από τα λάθη τους.

Συγχαρητήρια λοιπόν στους νικητές αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθειά τους και για τις εμπειρίες που αποκόμισαν. Επόμενο ραντεβού σε λίγες ημέρες στο Athens Eurolymp Week.