ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 420 ΚΑΙ 470 JUNIOR

0
143

Μεγάλη επιτυχία για την ιστιοπλοΐα η εμφάνιση των Ελλήνων Αθλητών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας 420 και 470 Junior που ολοκληρώθηκε στη Γκντίνια της Πολωνίας. Οι Έλληνες ιστιοπλόοι πραγματοποίησαν φοβερή εμφάνιση και κατέκτησαν 7 μετάλλια! Τέσσερα χρυσά, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο στα 420 κι ένα χάλκινο στα 470!!!

Αναλυτικά στα 420 open έγιναν 9 ιστιοδρομίες και στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Ιακωβίνα Κερκέζου – Δανάη Γιαννούλη. Οι αθλήτριες του Ι.Ο.Π. τερμάτισαν 1, 4, 8, 4, 8, 5, 38, 5, 5 και με 40 βαθμούς κατέκτησαν την 1η θέση και στη γενική βαθμολογία και στις γυναίκες σε σύνολο 110 σκαφών! Οι Δημήτρης Μπήτρος – Κλειώ Σουλιώτη του Ι.Ο.Π. τερμάτισαν 19οι στη γενική, όμως στην κατηγορία 420mixed ήταν 2οι σε σύνολο 21 σκαφών. Οι θέσεις τους ήταν 16, 2, 25, 3, 8, 9, 31, 27, 25 και συγκέντρωσαν 115 βαθμούς. Στην ίδια κατηγορία οι Μαρία Ιωάννα Σαρικαβάζη – Ευάγγελος Μπουζάνας του Ν.Ο.Π.Φ. ήταν 3οι και 33οι στη γενική με 160 βαθμούς (15, 20, 33, 1, 26, 21, 10, 34, 38). Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και τα αδέλφια Δημήτρης και Νίκος Σουρλατζής  επίσης του Ι.Ο.Π. οι οποίοι στα 420 open τερμάτισαν στην 5η θέση με 72 βαθμούς (15, 6, 21, 5, 4, 17, 13, 8, 4).

Στα 420 U17 το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Γεώργιος Ηρακλής Μιχαλόπουλος – Ιων Σταμάτιος Στρωματιάς. Οι θέσεις των ιστιοπλόων του Ι.Ο.Π και του Ν.Ο.Ε. αντίστοιχα ήταν 2, 8, 7, 15, 5, 4, 2, 2, 4 και με 34 βαθμούς ήταν 1οι σε σύνολο 63 σκαφών. Οι Δανάη Μιράντα Αγγελοπούλου- Γεωργία Φαβίου ήταν 6ες, αλλά 1εςστην κατηγορία γυναικών (19 σκάφη). Τα πλασαρίσματα των αθλητριών του Ι.Ο.Π ήταν 4, 22, 17, 14, 17, 9, 3, 12, 7 και συγκέντρωσαν 83 βαθμούς. Οι Αθανάσιος Λαχάνης – Σωκράτης Χαμαριάς του Ι.Ο.Π. πήραν την 5η θέση με 79 βαθμούς (3, 16, 18, 12, 1, 1, 7, 64, 21).

Στα 470mixed τα 35 σκάφη έτρεξαν 11 ιστιοδρομίες. Οι Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη – Οδυσσέας Εμμανουήλ Σπανάκης του Ι.Ο.Π. τερμάτισαν 6οι και 4οι στην κατηγορία U24mixed (18 σκάφη). Οι θέσεις τους ήταν 5, 2, 3, 21, 10, 22, 4, 36, 4, 2, 8 συγκεντρώνοντας 81 βαθμούς. Οι Λάμπης Ευλάμπιος Γιαννούλης – Ελένη Γιαννούλη κατέλαβαν την 8η θέση και την 3η στην κατηγορία U21mixed (17 σκάφη) με 94 βαθμούς. Τα πλασαρίσματα του σκάφους του Ι.Ο.Π ήταν 7, 16, 8, 4, 5, 3, 14, 12, 11, 8, 22 αντίστοιχα.

Ο Προπονητής του Ι.Ο.Π., του Ομίλου με τα περισσότερα μετάλλια στο Πρωτάθλημα, Ανδρέας ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε στα μέσα μαζικής δικτύωσης “Τι να πει κανείς για αυτή την ομαδάρα!!! Μόνο περηφάνια και θαυμασμό!!!Αλλά θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς τους συνεργάτες μου, που σίγουρα χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσε να γίνει τίποτα από όλα αυτά και πρώτον από όλους το Lekakis Dimitris που όλο το χρόνο δουλεύουμε αρμονικά μαζί, τον Michalis Mileos που ήρθε σε αυτόν τον αγώνα να μας βοηθήσει, τον Iakovos Loudaros που θα οδηγήσει άπειρα χιλιόμετρα και βέβαια το σπίτι μας τον όμιλο μας Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πειραιώς ΙΟΠ / Piraeus Sailing Club PSC την διοίκηση και τον πρόεδρο Yiannis Papadimitriou για την εμπιστοσύνη στο πρόσωπό μου”.

Πολλά συγχαρητήρια στους Έλληνες αθλητές αλλά και στους Προπονητές του και καλή συνέχεια σε αυτούς που θα συμμετάσχουν σε λίγες ημέρες 21-29 Ιουλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας στο Alicante της Ισπανίας.