Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist U16

0
263

Με μεγάλη αγωνιστική όσο και οργανωτική επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist U16 που διοργάνωσε ο Ν.Ο. Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης. Στον αγώνα έλαβαν μέρος 243 ιστιοπλόοι (156 αγόρια και 87 κορίτσια), από τους οποίους οι 60 ήταν από χώρες του εξωτερικού αφού ο αγώνας για αυτούς αποτέλεσε αγώνα προετοιμασίας ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της κατηγορίας που ξεκινάει σήμερα και θα ολοκληρωθεί στις 22 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Ν.Ο. Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα έτρεξαν αθλητές και αθλήτριες από Ουκρανία, Ιταλία, Δανία, Τουρκία, Χονγκ Κονγκ, Κύπρο, Μάλτα, Σουηδία, Σλοβενία, Η.Π.Α., Νέα Ζηλανδία, Ελβετία, Νορβηγία, Ουγγαρία, Ολλανδία και Κροατία.

Έναν ακόμη τίτλο πρωταθλητή Ελλάδας τον δεύτερο συνεχόμενο κατέκτησε ο Ιάσων Παναγόπουλος, καθώς σε ένα εξαιρετικά δύσκολο λόγω καιρικών συνθηκών Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Οptimist U16 κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση. Αξιοσημείωτο είναι ότι από τα 6 μετάλλια σε αγόρια και κορίτσια τα δυο κατέκτησαν αθλήτριες ομίλων της Περιφέρειας της Άνδρου και της Πάρου. Στον αγώνα εκπροσωπήθηκαν 21 ναυτικοί όμιλοι απ’ όλη τη χώρα.