2021 ILCA Vilamoura European Continental Qualification

0
340

Μία εβδομάδα με τους Έλληνες Ιστιοπλόους της κατηγορίας Laser να αγωνίζονται στα νερά της Πορτογαλίας ολοκληρώθηκε.

Η Βασιλεία ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ βρέθηκε μία ανάσα από τα μετάλλια αφού τελικά κατέκτησε την τέταρτη θέση στο Διεθνή Αγώνα European Continental Qualification. H Ελληνίδα Πρωταθλήτρια έχει ήδη προκριθεί και θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες “TOKYO 2020”, για εκείνη όμως ο αγώνας αυτός ήταν μία καλή προετοιμασία στην οποία απέδειξε και το υψηλό αγωνιστικό της επίπεδο. Την πρώτη θέση κατέκτησε η Δανή Αν Μαρί ΡΙΝΤΟΜ με εξαιρετική εμφάνιση συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς, την δεύτερη θέση η Σουηδέζα Τζόζεφιν ΟΛΣΟΝ με 71 βαθμούς και την τρίτη θέση η Μαναμί ΝΤΟΙ από την Ιαπωνία με 83 βαθμούς. Στην ίδια διοργάνωση οι Έλληνες Πρωταθλητές Δημήτρης ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, Α. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, Α. ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗΣ, Γ. ΠΑΠΑΔΑΚΟΣ και Λ. ΖΑΜΜΙΤ αγωνίστηκαν με σκοπό να διεκδικήσουν και να εξασφαλίσουν την Ολυμπιακή Πρόκριση για την χώρα μας στην κατηγορία Laser STD-ILCA 7.

Σε έναν δύσκολο, απαιτητικό και υψηλού επιπέδου αγώνα καθώς εκτός της Ελλάδας τις δύο θέσεις πρόκρισης διεκδικούσαν αθλητές από άλλες 16 χώρες. Tελικά τα πολυπόθητα εισιτήρια κέρδισαν ο Ισπανός Joel Rodriguez Perez (9η θέση) και ο Ολλανδός Duko Bos (11η θέση).

Σε μία πολυπληθή κατηγορία όπως το Laser η διεκδίκηση μίας θέσης για την συμμετοχή της χώρας στην εκάστοτε Ολυμπιάδα είναι ένα ιδιαίτερα δύσκολο εγχείρημα. Η προσπάθεια, οι εμπειρίες και η αγωνιστικότητα που επέδειξαν όλοι οι Αθλητές αλλά και οι Προπονητές που συνόδευσαν τους συμμετέχοντες αποτελεί μία δυνατή παρακαταθήκη για την συνέχεια της αγωνιστικής τους παρουσίας!!!