Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 και Πανευρωπαϊκό RSX Vilamoura 2021

0
931

Με επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα ολοκληρώθηκαν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 και το Πανευρωπαϊκό RSX που διεξήχθησαν στην Vilamoura της Πορτογαλίας. Η Ελληνική Ομάδα απαρτιζόταν από τους κορυφαίους Έλληνες Πρωταθλητές των κλάσεων αφού για τα 470 αποτελούσε αγώνα εσωτερικής πρόκρισης για την συμμετοχή στην Ολυμπιάδα ΤΟΚΥΟ 2020. Στην μάχη της πρόκρισης στα 470 συμμετείχαν στους άνδρες οι Παναγιώτης ΜΑΝΤΗΣ – Παύλος ΚΑΓΙΑΛΗΣ, Βασίλειος ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ– Ιωάννης ΟΡΦΑΝΟΣ και στις γυναίκες οι Μαρία ΜΠΟΖΗ– Ραφαηλίνα ΚΛΩΝΑΡΙΔΟΥ και Αριάδνη Παρασκευή ΣΠΑΝΑΚΗ– Αιμιλία ΤΣΟΥΛΦΑ. Στα RSX αγωνίστηκαν οι Βύρωνας ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ και Κατερίνα ΔΙΒΑΡΗ δύο αθλητές που είναι ήδη Μέλη της Ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων δυνατά ξεκίνησαν οι Παναγιώτης ΜΑΝΤΗΣ – Παύλος ΚΑΓΙΑΛΗΣ αφού στις τρεις πρώτες ιστιοδρομίες οι Έλληνες Ολυμπιονίκες τερμάτισαν 3, 4 και 13 αντίστοιχα και με 7 βαθμούς ποινής βρίσκονταν στην 3η θέση της γενικής βαθμολογίας των 29 σκαφών. Το δεύτερο ελληνικό πλήρωμα των Βασίλη ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ – Ιωάννη ΟΡΦΑΝΟΥ ήταν 17οι με 24 βαθμούς. Οι θέσεις τους ήταν 15, 25 και 9 αντίστοιχα. Στις γυναίκες οι Αριάδνη Παρασκευή ΣΠΑΝΑΚΗ – Αιμιλία ΤΣΟΥΛΦΑ ήταν 12ες με 18 βαθμούς. Στις τρεις κούρσες που έγιναν τερμάτισαν 13, 5 και 26 αντίστοιχα. Οι Μαρία ΜΠΟΖΗ – Ραφαηλίνα ΚΛΩΝΑΡΙΔΟΥ ήταν 20ες με 27 βαθμούς με κούρσες 17, 10 και 23.

Την δεύτερη ημέρα αγώνων για τα 470 και πρώτη για τα RSX οι ΜΑΝΤΗΣ– ΚΑΓΙΑΛΗΣ βρίσκονταν στην 5η θέση αφού τερμάτισαν 17οι και 2οι αντίστοιχα και μετά από πέντε κούρσες είχαν 22 βαθμούς ποινής. Οι ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ– ΟΡΦΑΝΟΣ τερμάτισαν 10οι και 13οι αντίστοιχα και ήταν 13οι με 47 βαθμούς. Στις γυναίκες οι ΣΠΑΝΑΚΗ– ΤΣΟΥΛΦΑ ήταν 16ες με 51 βαθμούς. Στις δύο τελευταίες κούρσες που έγιναν τερμάτισαν 18 και 15 αντίστοιχα. Οι ΜΠΟΖΗ– ΚΛΩΝΑΡΙΔΟΥ ήταν 22ες με 67 βαθμούς και κούρσες 17 και 27 αντίστοιχα. Στα RSX στη μοναδική κούρσα που πραγματοποιήθηκε ο ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ τερμάτισε 18ος και η ΔΙΒΑΡΗ 17η.

Η επόμενη αγωνιστική ημέρα βρήκε τους Έλληνες αθλητές ΜΑΝΤΗ-ΚΑΓΙΑΛΗ στην 6η θέση με 49 βαθμούς. Στις δυο τελευταίες κούρσες τερμάτισαν 14 και 13 αντίστοιχα και απομακρύνθηκαν από τους 3ους Πορτογάλους Ντ. Κόστα και Π. Κόστα οι οποίοι είχαν 26 βαθμούς. Οι  ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ–ΟΡΦΑΝΟΣ ανέβηκαν στην 9η θέση  με δύο καλές κούρσες  μια 5η και άλλη μία 8η αντίστοιχα. Στις γυναίκες οι ΣΠΑΝΑΚΗ – ΤΣΟΥΛΦΑ τερμάτισαν 11 και 20 αντίστοιχα και με 82 βαθμούς είναι 20ες. Οι ΜΠΟΖΗ – ΚΛΩΝΑΡΙΔΟΥ με μία 8η θέση και άλλη μία 12η αντίστοιχα είναι 22ες με 87 βαθμούς. Στα RSX, μετά από 4 ιστιοδρομίες ο ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ ήταν 10ος με 28 βαθμούς και η Κατερίνα ΔΙΒΑΡΗ ήταν 19η με 48 βαθμούς.

Οι επόμενες ημέρες αγώνων έως την σημερινή ολοκλήρωσή τους κύλησαν με αρκετή αγωνία για τους συμμετέχοντες. Στην κατηγορία 470 τα πληρώματα που τελικά έλαβαν την πολυπόθητη εσωτερική πρόκριση ήταν αυτά των Παναγιώτη ΜΑΝΤΗ – Παύλου ΚΑΓΙΑΛΗ κατακτώντας την 6η θέση της γενικής κατάταξης και Αριάδνης Παρασκευής ΣΠΑΝΑΚΗ – Αιμιλίας ΤΣΟΥΛΦΑ με την 18η θέση. Τα δύο αυτά πληρώματα θα μας εκπροσωπήσουν στους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στα RSX ο Βύρωνας ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ κατέκτησε την 14 θέση και η Κατερίνα ΔΙΒΑΡΗ την 15η θέση.

Αποτελέσματα Αγώνων:

Για την ελληνική ιστιοπλοΐα είναι μεγάλη επιτυχία οι αθλητές της να βρίσκονται ανάμεσα στα δέκα πρώτα πληρώματα του κόσμου σε μία δύσκολη αλλά παρόλα αυτά Ολυμπιακή χρονιά.

Για κάποιους αθλητές ένας κύκλος προσπαθειών, ονείρων και προσδοκιών κλείνει με αυτόν τον αγώνα. Το αποτέλεσμα και η επίτευξη των στόχων αναμφισβήτητα έχουν αξία, η διαδρομή, οι εμπειρίες, το ταξίδι ….. είναι όμως αυτά που διαμορφώνουν τον χαρακτήρα κάθε ΑΘΛΗΤΗ.