ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ILCA 6

0
114

Μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία σημείωσε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας ILCA 6 που πραγματοποιήθηκε στο Λαύριο. Ο εν λόγω αγώνας αποτέλεσε και πρόκριση για την συγκρότηση της εθνικής ομάδα ανδρών του 2023, αλλά και εσωτερική πρόκριση για την κατηγορία νεανίδων για την ανάδειξη της αθλήτριας που θα μας εκπροσωπήσει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεότητας που θα διεξαχθεί στην Βραζιλία.

Διοργανωτής ήταν ο Ν.Α.Ο. Λαυρεωτικής, οι άνθρωποι του οποίου έκαναν τα πάντα για να εξυπηρετήσουν τους αθλητές, τους προπονητές και όσους βρέθηκαν στο Λαύριο για τον αγώνα. Πολύ σημαντική ήταν η βοήθεια του Δήμου, του Οργανισμού Λιμένος Λαυρίου, του Λιμενικού, πολλών εθελοντών και τοπικών χορηγών.

Στους άνδρες αγωνίστηκαν 36 σκάφη και νικητής ήταν ο Νικόλαος Λάμπρος Γαρμπής του Ν.Ο.Α.Σ.. Δεύτερος τερμάτισε ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης του Ν.Ο.Ε.Φ. και τρίτος ο Μάριος Σταθάς του Ν.Ο.Π. Φαλήρου.

Οι ίδιοι νικητές ήταν και στην κατηγορία U21, ενώ στην U19 κέρδισε ο Α. Ιωαννίδης, με δεύτερο τον Μ. Σταθά και τρίτο τον Διονύση Καλπογιαννάκη του Ν.Ο. Καλαμακίου.

Στην κατηγορία U17 την πρώτη θέση κατέλαβε ο Αδαμάντιος Πετριανός του Ν.Ο.Π. Φαλήρου. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Νεκτάριος Νικόλαος Προκοπίου του ίδιου ομίλου και την τρίτη ο Αλέξανδρος Κυφίδης του Ν.Ο. Βουλιαγμένης.

Στις Νεάνιδες έτρεξαν επτά σκάφη και νίκησε η Ηρώ Κουραβέλου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης. Ακολούθησαν η Εβελίνα Καραγεώργου του ίδιου ομίλου και η Μαρί Χριστίνα Μένη του Ν.Α.Ο. Βούλας.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεότητας στη Βραζιλία την Ελλάδα θα εκπροσωπήσουν ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης του Ν.Ο.Ε.Φ. και η Ηρώ Κουραβέλου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης.

Αποτελέσματα Ανδρών

ΤΕΛΙΚΑ_ΑΝΔΡΩΝ_

Αποτελέσματα Νεανίδων

ΤΕΛΙΚΑ_ΝΕΑΝΙΔΩΝ_

Επόμενος σταθμός για τους αθλητές της κατηγορίας ILCA το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα youth ILCA 4 που θα διεξαχθεί στο Καντίθ της Ισπανίας από τις 15 έως τις 22 Απριλίου.

Στον αγώνα θα λάβουν μέρος οι αθλητές και οι αθλήτριες της εθνικής ομάδας που είναι 10 αγόρια και 10 κορίτσια. Δικαίωμα συμμετοχής όμως έχουν κι άλλοι ιστιοπλόοι εκτός εθνικής ομάδας, γι’ αυτό και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα τρέξουν άλλοι 18 Έλληνες Ιστιοπλόοι.

Η πρώτη ιστιοδρομία έχει προγραμματιστεί για τη Δευτέρα του Πάσχα 17 Απριλίου.