Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Οπτιμιστ 2023

0
287

Θετικός είναι ο απολογισμός της εμφάνισης των Ελλήνων ιστιοπλόων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας Οπτιμιστ που πραγματοποιήθηκε στην Κόστα Μπράβα της Ισπανίας αφού δύο αθλητές μας κατέκτησαν την 7η και την 9η θέση ανάμεσα σε 248 συμμετοχές. Αν και οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στους διοργανωτές, οι πέντε ιστιοπλόοι μας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και κέρδισαν εμπειρίες ενόψει των μελλοντικών τους υποχρεώσεων.

Ως χώρα η Ελλάδα κατέκτησε την 7η  θέση στο Nation Cup μεταξύ 48 χωρών και 7η θέση στο ομαδικό που έλαβαν μέρος 16 χώρες.

Αναλυτικά, ο Ιάσων Παναγόπουλος ήταν 7ος με 73 βαθμούς. Στις 9 ιστιοδρομίες που έγιναν ο αθλητής του Ν.Ο. Καλαμακίου τερμάτισε 1, 1, 7, 4, 63 (την αφαίρεσε ως τη χειρότερη), 16, 11, 10 και 23 αντίστοιχα. Ο Ιωάννης Τουρνής του Ν.Ο.Π. Φαλήρου κατέλαβε την 9η θέση με 84 βαθμούς και τα πλασαρίσματα του ήταν 13, 21, 8, 5, 8, 4, 63 (την αφαίρεσε ως τη χειρότερη), 3, και 22 αντίστοιχα.Η Χρυσούλα Κανέλλου Κοκκινάκη κατέλαβε την 68η θέση με 137 βαθμούς. Η ιστιοπλόος του Ν.Ο. Ανδρου ήταν 6η στον αργυρό στολίσκο και 8η στα κορίτσια. Ο Παρασκευάς Κολοκοτρώνης του Ι.Ο.Π ήταν 72οςμε 151 βαθμούς και 10ος στον αργυρό στολίσκο.  Ο Ανδρέας Ψωμιάδης του Ν.Ο.Τ. Κ. τερμάτισε 151ος με 240 βαθμούς και ήταν 27οςστον χάλκινο στολίσκο.

Μεγάλος νικητής ήταν ο ιστιοπλόος της winner team Henric Wigforss από την Σουηδία.

Κάθε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που συμμετέχει ένας αθλητής αποτελεί μία σημαντική παρακαταθήκη εμπειριών και γνώσεων για το μέλλον. Σε κάθε μεγάλο αγώνα δοκιμάζονται υλικά όπως πανιά, σκάφη και καρινοτίμονα έτσι ώστε οι αθλητές και οι προπονητές να διαμορφώνουν τις προπονήσεις και τις τακτικές τους. Παραδοσιακά κορυφαίες εταιρίες του αθλήματος όπως η Jsail, η DSK Foils αλλά και η WINNER απέδειξαν άλλη μία φορά ότι αποτελούν σταθερά την πρώτη θέση στις προτιμήσεις τόσο των προπονητών όσο και των αθλητών.