Laser Senior European Championships & Open European Trophy 2020 στο Gdansk της Πολωνίας

Μετά από πολλούς μήνες αναμονής οι ιστιοπλόοι της κλάσης LASER επιτέλους κατάφεραν να επιστρέψουν στο νερό συμμετέχοντας στο Laser Senior European Championships & Open European Trophy 2020 απολαμβάνοντας τον αέρα και την θάλασσα στο Γκντανσκ της Πολωνίας

LASER STD: Αναστάσιο ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ (ΝΟΘ), Δημήτρη ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (ΝΟΒ),  Ζαμίτ ΛΟΥΚΙΑΝΟ (ΝΟΒ)

LASER RDL Ανδρών: Iωάννη ΜΑΝΤΗ (ΝΟΑ ΣΠΑΤΩΝ), Αντώνη ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗ (ΝΟΠΦ)

LASER RDL: Βασιλεία ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ (ΙΟΠ), Αθανασία ΦΑΚΙΔΗ (ΝΟΒ), Ναταλία ΤΑΜΒΑΚΙΔΟΥ (ΝΟΘ)

Το 2020 Laser Senior European Championships ολοκληρώθηκε μετά από 12 Ιστιοδρομίες.

Από την ελληνική ομάδα η Βασιλεία Καραχάλιου και ο Αντώνης Μπουγιούρης έκαναν τις καλύτερες εμφανίσεις.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προσπάθησε πολύ να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, τελικά όμως κατέκτησε την 4η θέση με 80 βαθμούς σε σύνολο 54 σκαφών του χρυσού στόλου. Η Αθανασία Φακίδη τερμάτισε 37η με 228 βαθμούς.  Η Ναταλία Ταμβακίδου αγωνίστηκε στον αργυρό στόλο και μεταξύ 53 σκαφών κατέλαβε την 18η θέση.
Στην κατηγορία Laser Radial Ανδρών ο Αντώνης Μπουγιούρης τερμάτισε 5ος σε σύνολο 30 σκαφών και ο νεαρός Ιωάννης Μάντης πήρε την 30η θέση αποκομίζοντας όμως πολύτιμες εμπειρίες για τις μελλοντικές του εμφανίσεις.
Στα Laser STD πραγματοποιήθηκαν 11 ιστιοδρομίες και στον χρυσό στολίσκο των 63 σκαφών ο Δημήτρης Παπαδημητρίου τερμάτισε 19ος μια εξαιρετική θέση για έναν αθλητή 20 χρονών και σε μια Ολυμπιακή κατηγορία. Ο Αναστάσιος Παναγιωτίδης κατέλαβε την 53η θέση και ο Λουκιανός Ζαμίτ έτρεξε στον αργυρό στόλο με 63 αντιπάλους και τερμάτισε 37ος.
Ο Βαγγέλης Χειμώνας που συνόδευσε τους αθλητές Δημήτρη Παπαδημητρίου και Αθανασία Φακίδη δήλωσε:
Το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ήταν το πρώτο μεγάλο event που συμμετείχαμε μετά από ένα μεγάλο και δύσκολο διάστημα αποχής λόγω της πανδημίας.  Η διοργάνωση ήταν πολύ καλή, τα μέτρα προφύλαξης αυστηρά και η οργάνωση στην στεριά αλλά και στην θάλασσα εξαιρετική. Οι καιρικές συνθήκες ήταν δύσκολες αφού το κρύο ήταν αρκετό, κάποιες ημέρες είχαμε να αντιμετωπίσουμε αέρα και θερμοκρασία 6-7 βαθμούς κελσίου. Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου ήταν 8ος μέχρι ην τελευταία ιστιοδρομία και τελικά κατέλαβε σε μία δύσκολη κατηγορία, Ολυμπιακή κατηγορία, την 17η θέση της γενικής, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μας λείπουν ταξίδια και εμπειρίες από αγώνες στο εξωτερικό. Ευελπιστώ όλα να πάνε καλά και να προχωρήσουμε με το αγωνιστικό μας πρόγραμμα με συμμετοχές σε προπονητικά camp και αγώνες.

Συγχαρητήρια λοιπόν, σε όλη την Ομάδα και ελπίζουμε σύντομα να ανακοινωθούν επίσημοι αγώνες και προπονητικά camp έτσι ώστε οι αθλητές και αθλήτριες να συνεχίσουν την προσπάθειά και την προετοιμασία τους με στόχο την καλύτερη εμφάνιση στους Ολυμπιακούς Αγώνες “TOKYO 2021”.