32η «Athens International Sailing Week 2023»

0
75

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση των Ελλήνων ιστιοπλόων που συμμετείχαν στην πρώτη φάση της 32ης «Athens International Sailing Week 2023» που διοργανώθηκε από την ΕΙΟ σε συνεργασία με 6 ναυτικούς ομίλους. Στον αγώνα συμμετείχαν περισσότερα από 700 σκάφη που εκπροσώπησαν 13 χώρες.

Οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες κατέκτησαν τα μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες με εξαίρεση την δεύτερη θέση στην κατηγορία Οπτιμιστ αγοριών που κατέκτησε ο Σουηδός Ιστιοπλόος.

Απονομή:https://www.instagram.com/reel/CzTLVtzL5HS/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==

Τα αποτελέσματα:

420 (29 σκάφη, 7 κούρσες)

1. Ι. Κερκέζου – Δ. Γιαννούλη 9β.

2. Δ. Σουρλατζής – Νίκος Σουρλατζής 25β.

3. Δ. Μπήτρος – Κ. Σουλιώτη 26β. .

ILCA 6 ανδρών (32 σκάφη, 5 ιστιοδρομίες)

1. Μ. Σταθάς 10β.

2. Α. Ελευθεριάδης 12β.

3. Α. Πετριανός 17β.

ILCA 4 γυναικών (33 σκάφη, 4 κούρσες)

1. Π.Μ. Παπαδάκη 4β.

2. Α. Γεωργίου 9β.

3. Φ. Κοσμά 10β.

ILCA 4 ανδρών (78 σκάφη, 4 κούρσες)

1. Κ. Πορτοσάλτε 3β.

2. Γ. Αθανασόπουλος 6β.

3. Ν. Βουγιούκας 13β.

OPTIMIST αγοριών (156 σκάφη, 4 ιστιοδρομίες)

1. Ι. Παναγόπουλος 3β.

2. Α. Φόρσεν Σουηδία 7β.

3. Γ. Μπουγιούρης 7β.

OPTIMIST κοριτσιών (96 σκάφη, 4 κούρσες)

1. Χ. Κ. Κοκκινάκη 5β.

2. Α. Μ. Μακρή 5β.

3. Δ. Θεοδωρακοπούλου 7β.

TECHNO (92 σκάφη, 7 κούρσες)

PLUS

1. Α. Παναγόπουλος 11β.

2. Μ. Κούτελας 23β.

3. Α. Βασμανώλης 37β.

U17 αγοριών

1. Π. Ιωάννου 8β.

2. Π. Καλλίτσης 29β.

3. Α. Σταματουλάκης 40β.

U17 κοριτσιών

1. Δ. Αναγνώστου 39β.

2. Λ. Παναγοπούλου 92β.

3. Ε. Καργοπούλου 96β.

DRAGON (5 σκάφη, 3 ιστιοδρομίες)

1. Ν. Ζωγράφος – Κ. Πέτσιος – Β. Γουριώτης 4β.

2. Α. Τσαρούχης – Δ. Γεροντάρης – Σ. Αλευράς 8β.

3 Θ. Τσουλφάς – Σ. Ανδρεάδης – Ε. Σμιρλής 10β..

LIGHTNING (9 σκάφη, 5 ιστιοδρομίες)

1. Α. Βασιλάς – Γ. Βασιλάς – Ε. Καφετζιδάκης 4β.

2. Γ. Αργυρόπουλος – Σ. Χατζηκαλέας – Κ. Βαλσαμίδης 8β.

3. Δ. Πετικίδης – Α. Τόλης – Ε. Δέδες 10β.

Αύριο ολοκληρώνονται και οι ιστιοδρομίες των Ολυμπιακών κατηγοριών και των ΑμεΑ.

Stay Tuned!!!!!