Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Star 2021

0
369

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Αιμίλιος Παπαθανασίου Στέλιος Νούτσος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας STAR που πραγματοποιήθηκε στην Κροατία.
Στον εν λόγω αγώνα συμμετείχαν 34 σκάφη από 13 χώρες και οι Έλληνες ιστιοπλόοι κατέλαβαν την 9η θέση στη γενική βαθμολογία του open και την 7η στην Ευρώπη.

Πραγματοποιήθηκαν 7 ιστιοδρομίες και οι Έλληνες πρωταθλητές τερμάτισαν στις θέσεις 5, 12, 3, 17, 27, 14 και 4 συγκεντρώνοντας 55 βαθμούς.

Σύμφωνα με τη συνολική αγωνιστική εικόνα τους είχαν την δυνατότητα να τερματίσουν πιο ψηλά, ακόμη και να κατακτήσουν μετάλλιο. Η καθοριστική ιστιοδρομία ήταν η 5η. Το ελληνικό σκάφος βρισκόταν 3ο, όταν απότομα άλλαξε ο καιρός και βρέθηκε στην 27η θέση.

Η διαφορά τους από το κροατικό σκάφος που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ήταν μόλις 15 βαθμοί.

Ο Στέλιος ΝΟΥΤΣΟΣ δήλωσε: “Μια μεγάλη προσπάθεια έφτασε στο τέλος… 7οι στην Ευρώπη σε μια κατηγορία που τα μικρά λάθη δεν συγχωρούνται. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Emilios Papathanasiou για την εμπειρία και την ευκαιρία να τρέξουμε μαζί. Τον George Skl που παρόλο τους αγώνες και της υποχρεώσεις είναι πάντα εκεί να υποστηρίζει το άθλημα μας… τον Ψωμιάδη που στηρίζει κάθε προσπάθεια που κάνω. Την οικογένεια του Νο78 , Giorgos Karadimas , Nick Brilakis , Rafailina Klonaridou , George Divanis , Daphne Zoumboulakis A και Αποστολάκη που βάζει πλάτη για να μπορώ να λείπω και κρατάει τον όμιλο σε υψηλό επίπεδο, και τέλος την ΕΙΟ που τον τελευταίο μήνα έχει καταφέρει να διοργανώσει αγώνες , προκρίσεις , πανελλήνια και μας στηρίζει όλους του ιστιοπλόους ανεξάρτητα το επίπεδο για να είμαστε στην θάλασσα.. Υ.Γ. Τα καλύτερα έπονται … are you ready to play the game?

Πολλά συγχαρητήρια στους Έλληνες Πρωταθλητές που συνεχίζουν να αγωνίζονται με γνώμονα την αγάπη τους για την Θάλασσα και το άθλημά μας την Ιστιοπλοΐα.