31η Athens International Sailing Week

0
144
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η πρώτη φάση της «31ης Athens International Sailing Week» που διοργανώνει η Ιστιοπλοϊκή Ομοσπονδία σε συνεργασία με πέντε ναυτικούς ομίλους (Ν.Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης, Ν.Ο. Π. Φαλήρου, Ν.Ο. Καλαμακίου, Ν.Ο.Ε και Ι.Ο.Π. ΔΕΗ), και τη συμμετοχή 400 σκαφών από 7 χώρες.
Οι Έλληνες ιστιοπλόοι απέδειξαν για άλλη μία φορά το υψηλό αγωνιστικό τους επίπεδο αφού κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις σε όλες τις κατηγορίες πλην της δεύτερης θέσης – ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία 470 mixed, την οποία κατέκτησαν οι ιστιοπλόου από την στη Μαλαισία. Συνολικά 17 στα 18 μετάλλια!

Η πρώτη φάση του Αγώνα αφορούσε τις ολυμπιακές κατηγορίες που για τα ελληνικά σκάφη ήταν ταυτόχρονα και πανελλήνια πρωταθλήματα, ενώ αποτέλεσαν και αγώνα πρόκρισης για την εθνική ομάδα.

Στα 470 mixed τα έξι σκάφη που συμμετείχαν έτρεξαν 10 ιστιοδρομίες και την πρώτη θέση κατέλαβαν οι Β. Παπουτσόγλου – Α. Τσουλφά. Δεύτερο τερμάτισε το σκάφος από τη Μαλαισία με τους Κ.Σ. Μοχαμάντ Φάουζι- Ν.Τ.Τζ. Καρεμάχ και τρίτο αυτό των Λ. Γιαννούλη – Ε. Γιαννούλη. Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα οι Λ. Γιαννούλης – Ε. Γιαννούλη ήταν δεύτεροι και τρίτοι οι Μ. Παππά – Σ. Μιχαλόπουλος.

Στα iQFOiL ανδρών τα 6 σκάφη αγωνίστηκαν σε 10 ιστιοδρομίες και πρώτος τερμάτισε ο Λ. Τσορτανίδης, ακολούθησε ο Β. Κοκκαλάνης και τρίτος ήταν ο Α. Καλπογιαννάκης. Στην κατηγορία των γυναικών συμμετείχαν τρία σκάφη και μετά από 10 κούρσες κέρδισε η Δ. Ποντίφηξ με δεύτερη την Κ. Δίβαρη και τρίτη την Μ. Χερουβείμ.

Ο Προπονητής της Κατερίνας ΔΙΒΑΡΗ δήλωσε στα Μέσα Μαζικής Δικτύωσης: “Τίτλοι τέλους έπεσαν χθες 9/11 για τις Ολυμπιακές κατηγορίες του Athens Sailing Week με την απονομή των επάθλων στον Ν.Ο.Καλαμακίου. Αυτή την χρονιά δεν ήμουν προπονητής στα Laser όπως συνήθως αλλά στην καινούρια ολυμπιακή κατηγορία ΙQ FOIL. Μια ακριβή κατηγορία όσο αναφορά τον εξοπλισμό αλλά συνάμα και πολύ θεαματική. Υψηλές ταχύτητες, γρήγορες εναλλαγές και όλα αυτά ON AIR (σε planning conditions). H ιστορία έδειξε ότι πρωτοστάτησαν και δικαίως οι αθλητές που είχαν στην κατοχή τους τον εξοπλισμό πρώτοι από τους άλλους και τελικά ήταν πιο προπονημένοι. Η συνεργασία μου με την @katerinadivari που είχε μετάσχει στην Ολυμπιάδα του Tokyo εκπροσωπόντας την Ελλάδα στην κατηγορία RSX γυναικών με τιμά και θεωρώ πως έχει πολλά ακόμη να δώσει. Με ελάχιστες προπονήσεις αλλά με πολύ πείσμα, τσαγανό και την ταπεινότητα που την διακατέχει έδειξε πως μπορεί κερδίζοντας αρκετές από τις ιστιοδρομίες της διοργάνωσης. Λάθη από όλους τους αθλητές, κάποια παιδικά ίσως, όμως για αυτό είμαστε εδώ, για να πάμε μπροστά και να βελτιωθούμε σαν άτομα αλλά και σαν ομάδα γιατί δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με τους αθλητές του εξωτερικού. Θέλω λοιπόν να συγχαρώ τους νικητές αλλά ειδικά την Κατερίνα που κατέκτησε την 2η θέση με ελάχιστο χρόνο προετοιμασίας!”

Στα 49er τα τρία σκάφη που συμμετείχαν πραγματοποίησαν οκτώ ιστιοδρομίες και νικητές ήταν οι Π. Καγιαλής – Ι. Ορφανός. Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Ε. Δολιανίτης – Ν. Γιωτόπουλος  και την τρίτη οι Γ. Τσουλφάς – Ν. Ροδουσάκης.

Η Ομάδα του Παύλου ΚΑΓΙΑΛΗ και του Ιωάννη ΟΡΦΑΝΟΥ δήλωσε: “Πρωταθλητές Ελλάδος στην νέα μας κατηγορία.Ο κάθε αγώνας είναι ξεχωριστός και δύσκολος. Στον Πρωταθλητισμό τπτ δεν είναι αυτονόητο και δεδομένο και αυτή είναι η μαγεία της κάθε νίκης που πρέπει πάντα να μοχθείς για να έρθει. Μόλις με τρεις συμμετοχές στην γραμμή εκκίνησης ολοκληρώσαμε σήμερα με οχτώ ιστιοδρομίες το Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Λυπηρό από άποψη συμμετοχών αλλά αυτό είναι. Συγχαρητήρια @vdol__ @nikosgiotopoulos @george_tsoulfas για τον όμορφο αγώνα που δώσατε!!! Ευχαριστούμε τον σύλλογο μας @piraeussailing που μας πιστεύει και βρίσκεται πάντα δίπλα μας.”

Στα ILCA 7 τα 29 σκάφη που αγωνίστηκαν έτρεξαν σε έξι ιστιοδρομίες. Πρώτος τερμάτισε ο Δ. Παπαδημητρίου και ακολούθησαν ο Α. Παναγιωτίδηςκαι ο Γ. Παπαδάκος. Στα U21 πρώτος ήταν ο Γ. Παπαδάκος, δεύτερος ο Π. Σπανός και τρίτος ο Ι. Κεφαλλωνίτης. Στα U19 την πρώτη θέση κατέλαβε ο Π. Σπανός, δεύτερος ήταν ο Α. Κυφίδης και τρίτος οι Α. Ιωαννίδης.

Ισάριθμες κούρσες πραγματοποιήθηκαν και στα ILCA 6. Στην κατηγορία συμμετείχαν 20 σκάφη. Την πρώτη θέση κατέκτησε η Ε. Καραγεώργου, δεύτερη ήταν η Α. Κουράβελου και τρίτη η Μ. Χ. Μένη. Τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια και στις  κατηγορίες U21 και U19 για τα πανελλήνια πρωταθλήματα.

Ο Προπονητής του ΝΑΟΜΑ Αλέξης ΚΑΤΣΙΟΣ ανέρτησε:” Ένα ακόμη Eurolymp έφτασε στο τέλος του!Μπορεί ως αθλητής να έχω συμμετάσχει σε πολλά από αυτά, για τον Γεώργιο Ζυγούρη, την Τατιανή και την Aurora Palko ήταν η πρώτη τους επαφή με την ολυμπιακή κατηγορία!Ο αγώνας μας τα έκανε όλα!Τις πρώτες μέρες είχαμε τον Νοτιά με 2-3 μέτρα κύμα, τις επόμενες μέρες είχαμε φλατ με αλλαγές και τέλος κλείσαμε με μια μπουνάτσα για γρήγορα σκάφη!Η εμφάνιση και των τριών αθλητών ήταν πολύ καλή για πρώτη επαφή!
Η Τατιάνα κατάφερε και πλασαρίστηκε στην 6η θέση στην κατηγορία U19 και 8η θέση γενικής!Η Palko Aurora 9η θέση U19 και 14η γενικής και ο Γιώργος την 6η θέση U19 και 17η γενικής. Ευχαριστούμε πολύ την Πρόεδρο της ΕΙΟ κα Νίκη ΑΝΣΤΑΣΙΟΥ και τον Ναυτικό Όμιλο Καλαμακίου για την οργάνωση!Τέλος πολλά μπράβο στους γονείς και τον ΝΑΟΜΑ για την υποστήριξη! Καχε’ι’ρα Φαμπιάνο είσαι δυναμίτης και σε ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια και το support! Συνεχίζουμε δυνατά!”

Η δεύτερη φάση αρχίζει  σήμερα Παρασκευή και ολοκληρώνεται την Κυριακή 13 Νοεμβρίου. Συγκεκριμένα θα γίνουν κούρσες στις διεθνείς κατηγορίες 420, Οπτιμιστ αγοριών και κοριτσιών, ILCA 4 αγοριών, κοριτσιών, ILCA 6 ανδρών, Finn, Ligthning, Dragon και στις κατηγορίες ΑμεΑ Hansa 303, Hansa 303 double, Hansa 2,3 και 2,4 mr.

Από την αρχή της διοργάνωσης ο αγώνας μεταδίδεται σε Live Streaming από το κανάλι της ΕΙΟ στο You Tube και το Facebook. Tα link του You Τube και του Facebook της Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, όπου μπορείτε να έχετε πρόσβαση στο Live Streaming της διοργάνωσης, είναι: