10th Bodrum International Optimist Regatta

0
212

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η εθνική ομάδα Όπτιμιστ στη μεγάλη διεθνή ρεγκάτα 10th Bodrum International Optimist Regatta στα πλαίσια της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Πραγματοποιήθηκαν εννέα ιστιοδρομίες και έλαβαν μέρος 312 ιστιοπλόοι, από τους οποίους οι 213 ήταν αγόρια και τα 99 κορίτσια. Η ομάδα μας αποτελείτο από 12 αθλητές και αθλήτριες εκ των οποίων οι 11 αγωνίστηκαν στο «χρυσό» στολίσκο και η Φραγκίσκη Κοσμά (φωτ.) κατέλαβε την 2η θέση στα κορίτσια, ενώ ο Εμμανουήλ Αναστάσιος Βομβύλας τερμάτισε 7ος! Επίσης σε ομαδικό αγώνα η Ελλάδα ήταν 2η χώρα!

Στα αγόρια εξαιρετικά αγωνίστηκαν ο Ιάσωνας Παναγόπουλος με τον Νικόλαο Βουγιούκα οι οποίοι τερμάτισαν στην 12η και 13η θέση αντίστοιχα. Ο Ιωάννης Τουρνής ήρθε 23ος, ο Στέφανος Σαμαράς 31ος και ο Λεωνίδας Σέχου 58ος. Στον «αργυρό» στολίσκο ο Νικόλαος Κομιανός ήταν 11ος.

Στα κορίτσια, εκτός από την Κοσμά, πολύ καλά πήγε και η Έλενα Νόρτον η οποία κατέκτησε την 9η θέση. Η Αθηνά Σουλιώτη κατέλαβε την 14η θέση, η Άννα Μαρία Μακρή την 15η και η Χρυσούλα Κοκκινάκη Κανέλλου την 16η.

Εμείς δεν έχουμε άλλο από να ευχηθούμε στην Ομάδα μας Καλή Επιτυχία στους επόμενους αγώνες !!!