Πρωταθλητής Ευρώπης ο Θανάσης Κυφίδης

0
189
Το Πρώτο μετάλλιο σε Διεθνή Αγώνα για την ελληνική ιστιοπλοΐα το 2023 φέρνει μαζί του από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ilca 6 που ολοκληρώθηκε χθες 17 Μαρτίου στην Ανδόρα της Ιταλίας ο αθλητής του ΝΟ Βουλιαγμένης και μέλος της Εθνικής Ομάδας κατηγορίας Laser Θανάσης ΚΥΦΙΔΗΣ!

Ο Ιταλός Ματία ΤΣΕΣΑΝΑ διεκδίκησε μέχρι τέλους την πρωτιά από τον Έλληνα πρωταθλητή αλλά τελικώς κατέκτησε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο, με τον Ιρλανδό Ρόκο ΡΑΙΤ να συμπληρώνει το βάθρο. Ακόμη, ο Λάμπρος ΓΑΡΜΠΗΣ τερμάτισε 17ος, ο Παναγιώτης ΒΕΚΚΟΣ 19ος και ο Αντώνης ΚΟΝΤΗΣ 40ος.

Λίγα Λόγια από τον μεγάλο νικητή της κατηγορίας:

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν και η Βασιλεία ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στις γυναίκες εκπροσωπώντας την Πορτογαλία ILCA 6 Women – Gold fleet final results και ο Παύλος ΚΟΝΤΙΔΗΣ από την Κύπρο που κατέκτησε το χάλκινο στους άνδρες ILCA 7 Gold fleet final results