Δύο Ασημένια Μετάλλια και μία Πρόκριση για την Ελλάδα στα Eυρωπαϊκά Πρωταθλήματα RSX 2020

0
461

Δύο Ασημένια Μετάλλια και μία Πρόκριση για την Ελλάδα στα Eυρωπαϊκά Πρωταθλήματα RSX 2020. Με το καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκαν το Σάββατο 28 Νοεμβρίου τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα RSX που διεξήχθησαν στην Βιλαμούρα της Πορτογαλίας.

Από την αρχή του αγώνα το ελληνικό ενδιαφέρον εστιαζόταν στην κατηγορία γυναικών, δεδομένου ότι από αυτόν τον αγώνα θα προ έκυπτε, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ της ΕΙΟ και επικύρωση της γενικής συνέλευσης του 2019, η εκπροσώπηση της χώρας στην κατηγορία, από την αθλήτρια που θα πάρει την πρόκριση. Οι χώρες που διεκδικούσαν  στον αγώνα το ολυμπιακό εισιτήριο εκτός από την χώρα μας ήταν η Κροατία, η Κύπρος, η Τσεχία, η Λευκορωσία, η Ουκρανία και η Πορτογαλία.

Η ελληνική αποστολή απαρτίζονταν από την Αγγελική Σκαρλάτου, Κατερίνα Δίβαρη και Ιωάννα Σίρτη, ενώ στους άντρες θα συμμετείχαν ο Βύρωνας Κοκκαλάνης (ο οποίος έχει ήδη πάρει την πρόκριση για το Τόκιο) και ο Λεωνίδας Τσορτανίδης.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων το ξεκίνημα των Ελλήνων ιστιοπλόων ήταν μέτριο αφού μετά την ολοκλήρωση των τριών πρώτων ιστιοδρομιών η Κατερίνα Δίβαρη ήταν 23η
και στην κατηγορία U21 ήταν , η Αγγελική Σκαρλάτου 26η και η Ιωάννα Σίρτη 28η.
Στους άντρες μετά από τρεις ιστιοδρομίες ο Βύρωνας Κοκκαλάνης ήταν 17ος
με 54 βαθμούς σε σύνολο 43 σκαφών. Ο Πρωταθλητής μας ξεκίνησε στην 6η θέση και στις άλλες δυο κούρσες τερμάτισε 18ος και 30ος αντίστοιχα. Ο Λεωνίδας Τσορτανίδης ήταν 25ος στην γενική και 2ος στην κατηγορία U21 μεταξύ 5 σκαφών.
Στην 3η θέση της γενικής κατάταξης ανέβηκε ο Βύρων ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ μετά την εντυπωσιακή εμφάνιση στις τρεις ιστιοδρομίες που διεξήχθησαν την δεύτερη ημέρα των αγώνων. Στις γυναίκες η Κατερίνα Δίβαρη ανέβηκε στην 20η θέση και μετά από 6 κούρσες είναι αυτή που παίρνει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Στην κατηγορία U21 η Ελληνίδα ιστιοπλόος είναι μεταξύ 7 σκαφών. Η μάχη βέβαια με τις αθλήτριες των άλλων χωρών που διεκδικούν την πρόκριση προσδίδει επιπλέον άγχος στις αθλήτριες μας. Η Αγγελική Σκαρλάτου ήταν 24η.
Ο Βύρωνας Κοκκαλάνης διεκδικεί ακόμα και το χρυσό μετάλλιο, ενώ η Κατερίνα Δίβαρη
βρίσκεται κοντά στην εξασφάλιση του μοναδικού ολυμπιακού εισιτηρίου μετά την ολοκλήρωση της τρίτης ημέρας αγώνων. Ο Λεωνίδας Τσορτανίδης ήταν 31ος  και 2ος στην κατηγορία U21 μεταξύ 7 σκαφών. Στις γυναίκες η Δίβαρη ανέβηκε στην 18η θέση και πήρε διαφορά από τις αθλήτριες των άλλων χωρών που διεκδικούν την πρόκριση της χώρας τους.  Στην κατηγορία U21 η Ελληνίδα ιστιοπλόος είναι 2η σε σύνολο 7 σκαφών. Η Αγγελική Σκαρλάτου ήταν 23η με 170 βαθμούς και η Ιωάννα Σίρτη 30η με 235 βαθμούς.

Η άπνοια δεν επέτρεψε να γίνουν ιστιοδρομίες την τέταρτη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, κι έτσι η γενική κατάταξη έμεινε αμετάβλητη. Μετά την ακύρωση των αθλητριών που κυνηγούν την Ελληνίδα ιστιοπλόο στην 8η ιστιοδρομία για λάθος πέρασμα, η Δίβαρη αύξησε την βαθμολογική διαφορά από την πλησιέστερη αντίπαλό της, Πάλμα Τσάργκο από την Κροατία στους 33  βαθμούς, διαφορά ασφαλείας που δεν καλυπτόταν εύκολα.

Στην κούρσα των μεταλλίων της τελευταίας ημέρας των αγώνων όπου μετείχαν οι δέκα πρώτοι της κατάταξης, ο Βύρων Κοκκαλάνης, που βρισκόταν στη δεύτερη θέση μετά τις εννέα πρώτες κούρσες, ήταν έτοιμος να διεκδικήσει ένα ακόμα μετάλλιο σε ευρωπαϊκό θεσμό. Η διαφορά του από τον πρώτο ήταν οχτώ βαθμοί ποινής και από τον τέταρτο δέκα. Οι βαθμοί στην κούρσα των μεταλλίων μετρούν διπλοί. Οι αθλητές Δίβαρη και ο Τσορτανίδης, ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου στην κατηγορία κάτω των 21 ετών.

Σήμερα δεν φυσούσε καθόλου, ενώ τις προηγούμενες μέρες είχαμε βροχή, ακόμα και χαλάζι. Με το μπουρίνι τα κύματα σηκώθηκαν στα δύο μέτρα! Έχοντας κάνει μόνο δύο μήνες προπόνηση με τα RS:X δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις. Θα μπορούσα να πάω ίσως λίγο καλύτερα στην κατάταξη των ανδρών, αλλά είχα να συναγωνιστώ αθλητές που ετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες”  δήλωνε ο Λεωνίδας Τσορτανίδης.

“Είμαι πολύ ευχαριστημένη που κατάφερα να πάρω την Ολυμπιακή πρόκριση της χώρας μας, είχα καλή επίδοση κατά την διάρκεια της εβδομάδας. Είμαι έτοιμη να τρέξω σήμερα και να το ευχαριστηθώ την τελευταία κούρσα. Θα προσπαθήσω για το καλύτερο” δήλωνε η Κατερίνα Δίβαρη.

Το πρωτάθλημα λοιπόν ολοκληρώθηκε με την 20χρονη ιστιοπλόο Κατερίνα ΔΙΒΑΡΗ να έχει δείξει τον καλύτερο εαυτό της σε αυτούς τους αγώνες, παρόλες τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζουν όλοι οι αθλητές στην προετοιμασία τους λόγω της πανδημίας. Θα εκπροσωπήσει επάξια την χώρα μας στην κατηγορία RSX γυναικών στην Ολυμπιάδα του ΤΟΚΙΟ 2021 και θα είναι η μικρότερη σε ηλικία της Ελληνικής Ολυμπιακής Ιστιοπλοϊκής Ομάδας. Η επιτυχία της συμπληρώνεται και με την κατάκτηση του Αργυρού Μεταλλίου στην κατηγορία έως 21 χρόνων και την 18η θέση της γενικής κατάταξης.  Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε και ο Λεωνίδας Τσορντανίδης στην κατηγορία έως 21 χρόνων και την 27η θέση της γενικής κατάταξης.

Πολύ κοντά στο μετάλλιο έφτασε και ο Βύρωνας Κοκκαλάνης, ο οποίος μέχρι και την 9η ιστιοδρομία ήταν στην δεύτερη θέση αλλά στην κούρσα των μεταλλίων τερμάτισε 10ος και έτσι πήρε την τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης μεταξύ 43 σκαφών. Στις γυναίκες, η Αγγελική Σκαρλάτου τερμάτισε 22η με 196 βαθμούς και η Ιωάννα Σίρτη 30η με 268 βαθμούς.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους Έλληνες Αθλητές για την συμμετοχή τους και βεβαίως στους διακριθέντες για τις επιτυχίες και την χαρά που μας πρόσφεραν. Κουράγιο και περαστικά στον Ολυμπιονίκη μας Βύρωνα Κοκκαλάνη που διαγνώστηκε μετά το πέρας της τελευταίας ημέρας των αγώνων θετικός στον κορονοιό και θα παραμείνει στην Πορτογαλία ακολουθώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα μέχρι την ανάρρωση και τελικά την επιστροφή του.