ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ OPTIMIST – ILCA 4

0
260

Πολύ όμορφη εικόνα προσέφεραν οι 187 αθλητές και αθλήτριες που γέμισαν με πανάκια τον φαληρικό όρμο. Ο αγώνας πρόκρισης για τον καταρτισμό των εθνικών ομάδων στις κατηγορίες Optimist και ILCA 4 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ν.Ο. Καλαμακίου.

Τις ιστιοδρομίες και στις δυο κατηγορίες είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν οι γονείς των ιστιοπλόων και οι φίλοι του αθλήματος μέσω της ζωντανής μετάδοσης στο κανάλι της ΕΙΟ στο You Tube και το Facebook.

Και σε αυτόν τον αγώνα αποδείχθηκε το υψηλό επίπεδο των αθλητών καθώς οι ιστιοδρομίες που πραγματοποιήθηκαν ήταν εντυπωσιακές.

Ξεχωριστή ήταν η στιγμή της απονομής στο ομαδικό Optimist. Στη μνήμη των θυμάτων των Τεμπών τα μετάλλια απένειμαν στους νικητές τρεις μητέρες από τα Χανιά, την Πάρο και την Αθήνα αντίστοιχα.

Στα Optimist ολοκληρώθηκαν 8 ιστιοδρομίες και τα τελικά αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΑΓΟΡΙΑ  

1. Ι. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ Ν.Ο. Καλαμακίου

2. Ι. ΤΟΥΡΝΗΣ Ν.Ο.Π. Φαλήρου

3. Α. ΨΩΜΙΑΔΗΣ Ν.Ο.Τ.Κ

  1. Π. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ Ι.Ο.Π.
  2. Π. ΤΣΑΤΡΑΦΙΛΗΣ Ν.Ο. Αμφιθέας
  3. Μ. ΒΟΜΒΥΛΑΣ Α.Ν.Ο. Γλυφάδας
  4. Γ. ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗΣ Ν.Ο. Καλαμακίου
  5. Σ. ΣΑΜΑΡΑΣ Ν.Α.Ο. Μάτι
  6. Δ. ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ Ν.Α.Ο. Βόνιτσας
  7. Α. ΑΠΕΙΡΑΝΘΙΤΗΣ Ν.Ο.Ε.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1 Χ. ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ Ν.Ο. Ανδρου

  1. Ε. ΑΛΧΑΝΑΤΗ Ν.Ο.Π. Φαλήρου
  2. Α. ΣΟΥΛΙΩΤΗ Ν.Ο.Π. Φαλήρου
  3. Κ. ΡΑΓΚΟΥΣΗ Ν.Ο. Πάρου
  4. Δ. ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Ο.Φ. Θαλάσσης
  5. Χ. ΤΟΜΠΡΑ Α.Ν.Ο. Γλυφάδας
  6. Α.Μ. ΜΑΚΡΗ Ν.Ο. Καλαμακίου
  7. Κ. ΣΙΝΑΝΗ Ι.Ο. Χανίων
  8. Κ. ΒΑΡΣΑΚΗ Ν.Ο. Αμφιθέας
  9. Ε. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ Ν.Ο.Π. Φαλήρου

Στο ομαδικό κέρδισε η Περιφέρεια Αθηνών που την αποτελούσαν οι Π. ΤΣΑΤΡΑΦΙΛΗΣ, Μ. ΒΟΜΒΥΛΑΣ, Α. ΣΟΥΛΙΩΤΗ και Ε. ΑΛΧΑΝΑΤΗ.

Στη 2η θέση τερμάτισε η Περιφέρεια Νήσων Αιγαίου με τους Κ. ΣΙΝΑΝΗ , Α. ΝΙΚΟΛΑΟΥ, Κ. ΡΑΓΚΟΥΣΗ και Μ. ΑΚΑΛΕΣΤΟ.

Η Περιφέρεια Ευβοϊκού κατέλαβε την 3η θέση με τους Σ. ΣΑΜΑΡΑ, Δ. ΑΥΓΕΡΙΝΟ, Π. ΣΤΡΑΤΟΥ και Ν. ΣΑΜΑΡΑ

Οι αθλητές λοιπόν που θα μας εκπροσωπήσουν στα Παγκόσμια και τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα του 2023 είναι οι κάτωθι:

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Ιάσων ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ, Ιωάννης ΤΟΥΡΝΗΣ, Ανδρέας ΨΩΜΙΑΔΗΣ, Παρασκευάς ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ και Χρυσούλα ΚΑΝΕΛΛΟΥ ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Παναγιώτης ΤΣΑΤΡΑΦΙΛΗΣ, Εμμανουήλ ΒΟΜΒΥΛΑΣ, Γεώργιος ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΗΣ, Στέφανος ΣΑΜΑΡΑΣ, Ελένη ΑΛΧΑΝΑΤΗ, Αθηνά ΣΟΥΛΙΩΤΗ και Κωνσταντίνα ΡΑΓΚΟΥΣΗ

2η ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Δημήτρης ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ, Αλέξανδρος ΑΠΕΙΡΑΝΘΙΤΗΣ, Δέσποινα ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, Άγγελος ΝΙΚΟΛΑΟΥ και Κωνσταντίνα ΣΙΝΑΝΗ

Στην ομάδα θα προστεθεί το πρώτο αγόρι και το πρώτο κορίτσι U13 που θα προκύψουν από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Καλαμάτας.

Στα ILCA 4 τα 50 αγόρια και 25 κορίτσια έτρεξαν 9 ιστιοδρομίες και η Εθνική Ομάδα της κατηγορίας είναι η κάτωθι:

ΑΓΟΡΙΑ

Βασίλειος ΚΟΥΚΟΥΔΗΣ Α.Ν.Ο. Γλυφάδας
Αλέξανδρος ΚΥΦΙΔΗΣ Ν.Ο. Βουλιαγμένης
Νεκτάριος ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ Ν.Ο.Π,. Φαλήρου
Κωνσταντίνος ΠΟΡΤΟΣΑΛΤΕ Α.Ν.Ο. Γλυφάδας
Γεώργιος ΚΥΠΡΑΙΟΣ Ν.Ο.Πάρου
Ιωάννης ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ Ι.Ο.Π.
Κωνσταντίνος Θεόφιλος ΣΤΥΛΙΔΗΣ Ν.Ο.Ε.
Σωκράτης ΖΕΪΜΠΑΡΙ Ι.Ο.Π.
Στρατής ΤΖΑΤΖΙΜΑΚΗΣ Ν.Ο.Ε.Φ.
Νίκος ΚΟΜΙΑΝΟΣ Ν.Ο.Π. Φαλήρου

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Ερμιόνη ΓΚΙΚΑ Ν.Ο. Καλαμακίου
Τατιανή ΜΠΟΥΓΙΑΤΙΩΤΗ Ν.Α.Ο. Μάτι
Αμαλία ΠΑΠΑΝΙΚΗΤΑ Ν.Ο.Ε.Φ.
Μαρία Ελένη ΚΑΛΑΚΩΝΑ Ν.Ο. Πάρου
Χριστίνα ΧΑΝΔΡΙΝΟΥ Ν.Α.Ο. Βούλας
Θεοδώρα ΔΑΦΕΡΕΡΑ Ν.Ο. Πάρου
Δανάη ΜΙΧΑΛΑΙΝΑ Ν.Α.Ο. Βούλας
Νεφέλη ΠΟΔΙΑΔΗ Α.Ν.Ο. Γλυφάδας
Κλεοπάτρα ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Ν.Ο.Π. Φαλήρου
Σοφία ΚΑΡΑΟΥΛΑΝΗ Ν.Ο. Ανδρου

 

 Επίσημη Σελίδα Αγώνα με αποτελέσματα: https://www.racingrulesofsailing.org/documents/5356/event?name=2023